czwartek, 16 maja 2013

Mała Fatra na Słowacji

Witajcie,
W niedzielę, chociaż pogoda nie nastrajała do wystawiania nosa spod kołdry ruszyliśmy rodziną na wycieczkę do Słowacji. Naszym celem była Mała Fatra leżąca w północno-zachodniej Słowacji. Mała Fatra słynie głównie z wapiennych i dolomitowych utworów skalnych w postaci bądź to masywnych skalistych szczytów, takich jak Wielki i Mały Rozsutec, bądź to masywów z licznymi wychodniami skalnymi, urwiskami i skalnymi wieżami jak Sokolie czy Boboty, jaskiń, a także głębokich, wąskich wąwozów z bystrymi potokami, progami skalnymi i wodospadami, z których najsłynniejszymi są tzw. Diery. Nie mniej godne uwagi są widokowe odcinki grzbietowe w części zbudowanej ze skał krystalicznych, pokryte rozległymi halami i długie, głębokie doliny porośnięte lasami. Największym bogactwem tych gór jest niezmiernie bogata i urozmaicona flora.
My odwiedziliśmy właśnie Diery czyli Dziury. Dzieli się je na Małe i Duże Diery. Miejsce jest bardzo urokliwe, idzie się wzdłuż wijącego się strumyka, wąziutkimi ścieżkami i metalowymi kładkami. Na każde przewyższenie wchodzi się po stalowej drabince. Trochę trudne dla osób z lękiem wysokości ale do przejścia. Zobaczcie sami jak tam pięknie.
Na zdjęciach Małe Diery :
 Odrobinka cudnej flory i fauny
Mimo że deszcz nam doskwierał i barak zdjęć z Dużych Dier bo dopadła nas burza powiem:
BYŁO WARTO. 
Cudowne miejsce, bajeczne widoki, wrócę tu na pewno przy lepszej pogodzie.
Pozdrawiam Wszystkich :)

2 komentarze:

  1. Ta to podrózuje ! tez bym tak chciała, własciwie to szukałam Cię ... bo wybieram sie gdzieś... jeszcze nie wiem gdzie , ale Ty mi obiecałaś ze zabierzesz mnie na żagle... hi hi moze niekoniecznie , ale może być mi doradziła jakies magiczne , piekne miejsce na Mazurach z pieknym kompieliskiem jak np tu
    http://www.panoramio.com/photo/13981195
    Z bogactwem zamków i zabytków hi hi nie za wiele szukam?
    Pozdrawiam a teraz lece poogladac co zdziałałas przez ten czas.

    OdpowiedzUsuń