sobota, 12 maja 2012

Czas , czas, czas

A raczej go brak :(.
Witajcie mili czytelnicy tego bloga, opuściłam się ostatnio. Wydawało mi się, że jak dzieci dorastają to jest coraz mniej problemów i obowiązków, ale to niestety nieprawda. Przysłowie "małe dzieci-mały kłopot, duże dzieci-duży kłopot" jest prawdziwe, i tak borykamy się razem z rożnymi szkolnymi problemami, a czas spokojnie płynie i nie da się go cofnąć.
Pamiętacie ogłosiłam konkurs nałapanie licznika, łapaliśmy 2000, no i złapała je moja serdeczna koleżanka Ania. Gratuluje ci Aneczko i przygotowuję dla Ciebie niespodziankę:).
Zostałam też niedawno nagrodzona przez Tynkę wyróżnieniem, bardzo Ci dziękuję Kochana:)

Wyróżnienie to obliguje mnie do nominowania 10 kolejnych blogów i  tu problem, który wybrać ciekawy czy ciekawszy, wszystkie super. Nominuję:
            2.  Żaba w dziewczynie
   3.  Zmierzch Luny
                4.  Czarodziejka igły i nitki
     5.  Pagatkowy blog
         6.  Wiedźm@ w necie
        7.  MB - VINTAGE
          8.  kolczyk - wisiorek
             9.  Kolorowe Fantazje 
Wcześnie wspomniana Tynka zadała u siebie na blogu pytanie "Co oznacza ten symbol zdobniczy i kto miała prawo się nim posługiwać?"
Zadanie było trudne, ale udało się go rozwiązać. Jest to gwiazda heksapentalna a posługiwali się nią cieśle oznaczając swoją pracę. Jest to również symbol solarny często ryty na belkach domów, lub nad progiem miał chronić przez złem.

8 komentarzy:

 1. Mireczko kochana bardzo Ci dziekuję.To dla mnie bardzo mobilizujące.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.
  Ewa
  PS.Może uda się w wolnej chwili wykroje tych żyjatek podrzucić?Czekam cierpliwie:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Mira, bardzo Ci dziękuję, gratuluję, życzę wytrwałości i wielu odwiedzających:)) Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 3. gratuluje wyroznien i dziekuje pieknie za wyroznienie mojego bloga...Jest mi bardzo milo...

  OdpowiedzUsuń
 4. Co oznacza stwierdzenie, że takim symbolem oznaczali swoją pracę ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że chodzi tu o podpis cechu kamieniarzy czy cieśli bo tylko oni w ten sposób ozdabiali wykonywane przez siebie przedmioty. Nie jest to nigdzie dokładnie opisane zawsze bardziej omawia się charakter zdobniczy lub kultowo-wierzeniowy gwiazdy heksapentalnej, ale mogę spróbować pogrzebać jeszcze i podpytać mądrzejszych.
   Piszesz świetne reportaże o Roztoczu tak ciekawe, że w tym roku je odwiedziliśmy i to nie był raz ostatni.

   Usuń
  2. A skąd wiesz ze to ja ? :D

   W każdym razie prowadzę teraz swoiste badania nad tą sprawą. Byłem właśnie nad morzem i w tamtych okolicach szukałem tego symbolu, praktycznie nie występuje a cieśle jako swój symbol w cechach mają coś co wygląda jak symbol masonów połączony z siekierami. Dużo by pisać. W każdym razie, dla mnie ten symbol coraz bardziej zaczyna mieć ciekawsze znaczenie. Między innymi dlatego, że na kamiennych krzyżach nie umieszcza się symboli przypadkowo. Choć może to być wtórne, zatarte. Natomiast źródłowo może oznaczać coś bardzo ciekawego.

   Usuń
  3. Cóż mało jest ludzi bawiących się podobnymi rzeczami, więc dodałam dwa do dwóch i wyszedłeś TY :)
   Temat ciekawy śmieję się zawsze z siebie,że nie powinnam bywać w miejscach gdzie spotykają się pasjonaci bo zawsze kończy się to wielogodzinnymi rozmowami i ciekawymi wnioskami, ale razem z mężem lubimy takie klimaty. Dawne zdobnictwo lub oznaczenia cechowe mają różne nieraz głęboko ukryte podteksty nie wiem czy w samym Zamościu zauważyłeś mnóstwo symboliki masońskiej, niby element zdobniczy ale jak się przyjrzeć dokładniej... Co do gwiazdy jeszcze się do tego nie zabrałam ale pamiętam, a tym mailem mnie zdopingowałeś i zaciekawiłeś jutro podrzucę temat do historyków w Krakowie zobaczymy co nam powiedzą.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Na tym polega urok podróżowania :) tam gdzie nie ma czynnika ludzkiego, podróże są strasznie nudne. W tym roku nasza okolica zaczyna się nieco otwierać, ludzie tworzący różnorodne kręgi zainteresowanych czy pasjonatów, gdzieś ukryci, będą bardziej, niekoniecznie otwarci ale - dostępni, tak to enigmatycznie ujmę.
  Wydaje się, że ta symbolika nie ma większego znaczenia, ale dla naszych okolic to bardzo ciekawy czynnik, w zależności od znaczenia może coś ciekawego stworzyć. Zajmuję się właśnie "odcyfrowywaniem" symboliki krzyży roztoczańskich - jak je czytać obrazowo, tak jak to widzieli nasi przodkowie. Bo jak wiadomo sam napis ma niewielkie znaczenie, bo... wtedy mało kto potrafił czytać, dlatego musiał mieć swoiste piktogramy :)

  OdpowiedzUsuń